Τα αθλητικά νέα της Πάφου

Ξανά σε θέση βολής η ΠΕΓΕΙΑ.

Create: 11/20/2017 - 01:40

Δύσκολη αλλά πολύτιμη νίκη για την Πέγεια που κέρδισε την ΕΝΑΔ στο τοπικό ντέρμπυ της Πάφου με 3-2.

Μια νίκη που την κρατά στην 4η θέση της βαθμολογίας με 16 βαθμούς και σε απόσταση αναπνοής από την Τρίτη θέση.

Η ΕΝΑΔ έμεινε τελευταία με 6 βαθμούς, όμως έδειξε ότι έχει τις δυνάμεις για να ανακάμψει.

Το παιχνίδι κόντρα στην ΕΝΑΔ ήταν δύσκολο και αμφίρροπο, όπου άνκαι προηγήθηκε με 2-0 με τέρματα του Δημοσθένους και του Χρίστου Μακρή . Η ΕΝΑΔ ισοφάρισε στο δεύτερο μέρος με τους Ράσεντ και Παρασκευά. Όμως η Πέγεια με τον Χρίστο Μακρή στο τελευταίο λεπτό σκόραρε και πήρε το τρίποντο.

Εξάλλου, ο  Ονήσιλλος Σωτήρας κέρδισε με 1-0  τον Φοίνικα Αγίας Χρυσοχούς και έφτασε στους 26 βαθμούς.

Το γκολ της νίκης πέτυχε με πέναλτι στο 45ο λεπτό ο Ανδρέας Αλκιβιάδης. Ένα πέναλτι που διαμαρτυρήθηκαν οι του Φοίνικα.

Ο Ακρίτας έμεινε στο ισόπαλο 0-0 με την Ορμήδεια και έμεινε στους 15 βαθμούς. Στην επόμενη αγωνιστική θα υποδεχθεί την ΑΠΕΑ. Αν κερδίσει αναπτερώνει τις ελπίδες του.