![ΑΠΟΠ Basket ΑΠΟΠ Basket](https://www.athleticpafos.net/sites/default/files/%CE%91%CE%A0%CE%9F%CE%A0%20Basket.png)
Ο Παφιακός Σύλλογος Αθλοπαιδιών είναι πετοσφαιρική ομάδα ανδρών της Πάφου. Αγωνίζεται στην Α' κατηγορία. ΄Εχει κατακτήσει τρία πρωταθλήματα, τρία κύπελλα και τρία Σούπερ Καπ. Ιδρύθηκε το 1979. Χρώματα της ομάδας είναι το μπλε και το άσπρο. Έδρα της ομάδας είναι η κλειστή αίθουσα Αφροδίτη.
Πλήρες όνομα: Παφιακός Σύλλογος Αθλοπαιδιών
Σύντομο όνομα: Παφιακός
Ίδρυση: 1979
Γήπεδο: Αίθουσα Αφροδίτη, Πάφος, (χωρητικότητα: 6,255 θέσεις)
Πρωτάθλημα 1η