Τα αθλητικά νέα της Πάφου

Aκρίτας: Απόδραση με 3ποντο και βήμα ανόδου.

Create: 03/11/2018 - 15:19

Με τις αναμετρήσεις της 24ης αγωνιστικής συνεχίστηκε σήμερα η 24η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Γ' Κατηγορίας.

Στο γειτονικό ντέρμπι της Πάφου ο Ακρίτας Χλώρακας νίκησε εκτός έδρας με 1-0 την Πέγεια από γκολ του Ονησίφορου Πακταλιά στο 68ο λεπτό.
Η ομάδα του Άγγελου Ευθυμίου ήταν καλά διαβασμένη, τακτικά ήταν καλύτερη και έφτιαξε καλές ευκαιρίες για τέρμα και εξαργύρωσε την υπεροχή της με σπουδαίο εκτός έδρας τρίποντο που την φέρνει σε θέση βολής όσο αφορά την άνοδο στην κατηγορία.

Η Πέγεια ήταν πολύ μέτρια, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο έμεινε στα αποδυτήρια. Δεν μπόρεσε να φτιάξει ούτε ευκαιρία σε όλο το ενενηντάλεπτο και έχασε το πλεονέκτημα για να διεκδικήσει την άνοδο.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για την ΕΝΑΔ που συνεχίζει την ξέφερενη πορεία της. Κέρδισε εκτός έδρας τον Λεβαδειακό με 0-5 και ανέβηκε στην 6η θέση του πίνακα.

Καταδικαστική ήττα για τον Φοίνικα που πλέον χάνει το τρένο της παραμονής στην κατηγορία.

Συνοπτικά ο απολογισμός των αγώνων - πατώντας το αποτέλεσμα εμφανίζεται το φύλλο αγώνα: