Τα αθλητικά νέα της Πάφου

Κυπελλούχος 2017-18 στην ΠΟΑΣΠ ο Ποσειδώνας Γιόλου.

Create: 04/09/2017 - 23:16

Ο Ποσειδώνας Γιόλου κέρδισε στον τελικό κυπέλλου την ΠΟΑΣΠ την Αναγέννηση/Ελπίδα με 2-3 και πανηγύρισε την κατάκτηση του τροπαίου.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο και κρίθηκε στις καθυστερήσεις, όταν στο 90+2’ η ομάδα της Γιόλου κέρδισε πέναλτι  και με εύστοχη εκτέλεση από τον Χατζηαντωνίου ο Ποσειδώνας κέρδισε και πανηγύρισε το κύπελλο. Οι παίκτες της  Αναγέννησης/ Ελπίδας διαμαρτυρήθηκαν  σφοδρά.

Τον αγώνα παρακολούθησαν  γύρω στους 250 φιλάθλους. Ιδιαίτερη αίσθηση έκαναν με την παρουσία τους τα παιδιά των Ακαδημιών των  δύο ομάδων.

Στο 26’ ο  Αντρέας Αντρέου  έκανε την σέντρα από αριστερά και ο  Κριστιάν μέσα στην περιοχή με διαγώνιο σούτα άνοιξε  το σκορ κάνοντας το 1-0 για την Αναγέννηση  παρά την προσπάθεια του τερματοφύλακα του Ποσειδώνα.

Στο 37΄ γκολ και και ισοφάριση  1-1 για τον Ποσειδώνα με τον Ράντου που έστειλε την μπάλα στα δίκτυα με το κεφάλι, που ήταν αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ποσειδώνας πήρε νωρίς προβάδισμα στο σκορ με γκολ και 1-2 στο 58΄ με το Ράντου πάλι με κεφαλιά.

Στην συνέχεια πίεσε η Αναγέννηση για την ισοφάριση.

Στο 85΄ η ομάδα του Μουττάλου ισοφάρισε σε 2-2 με τον Χρίστο Πέτρου.

Ο Ποσειδώνας με πέναλτι στις καθυστερήσεις κέρδισε με 3-2 και το κύπελλο της ΠΟΑΣΠ.

Αναγέννηση Ελπίδα: Καρσεράς, Cristian, Δαμιανού, Παναγή, Πέτρου, Σαγιάς, Μιχαήλ, Omirie, Αντδρέου, Χαραλάμπους, και Κλείτου.

Ποσειδώνας: Χατζηαντωνίου, Ευριπίδου, Ραντου, Αδαμου, Φιλίππου, Σταύρου, Παλατές, Κωνσταντίνου, Σιούκρου, Αλκιβιάδης, και Ν. Κωνσταντίνου.