Τα αθλητικά νέα της Πάφου

Ο Πρόσεκτ κράτησε την ΑΕΛ κόντρα στην καλύτερη εμφάνιση της Πάφου.

Create: 09/23/2018 - 16:18

Η Πάφος πραγματοποιώντας την καλύτερη της φετεινή εμφάνιση στις πρώτες τρείς αγωνιστικές δεν κατάφερε όμως να έχει βαθμολογικό κέρδος. Ηττήθηκε μέσα στην έδρα της από την ΑΕΛ με 0-2 και έμεινε στις ένα βαθμό σε τρία παιχνίδια. Όμως η όλη της παρουσία και εμφάνιση άφησε ενθαρρυντικά μηνύματα και η ομάδα ανεβαίνει. Είχε όμως πάλι προβλήματα στην άμυνα, όπου σε δύο φάσεις της ΑΕΛ υπήρχε και πάλι αδράνεια στην άμυνα και δέχθηκε δύο γκολ.

Ο Χουράδο άνοιξε το σκορ για την ΑΕΛ στο 48ο λεπτό φτάνοντας τα τρία τέρματα στο Πρωτάθλημα. Ο Ανδρέας Αβραάμ πέτυχε το τελικό 2-0 στο 86ο λεπτό.

Η ομάδα του Στίβεν Πρέσλι ήταν φανερά βελτιωμένη από τον αγώνα με τον Απόλλωνα και άγγιξε το γκολ σε πολλές περιπτώσεις τόσο με τον Ράσιτς αλλά και τον Χολτ.

Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από την φάση στο 8’ λεπτό όταν ο  Ράσιτς σκόραρε και τον διαιτητή Τσούκκα αρχικά να μετράει το γκολ και στο τέλος να το ακυρώνει ως οφσάιντ, αφού συμβουλεύτηκε την κάμερα του γηπέδου.

Ήταν  ένα παιχνίδι όπου είχε καλή παρουσία έφτιαξε ευκαιρίες για τέρμα τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο ημίχρονο όμως ο κήπερ της ΑΕΛ Πρόσεκτ που κατέβασε τα ρολά και έβγαλε πραγματικά την μπάλα από τα δίκτυα σε δύο σπουδαίες ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο.

Πρώτα στο 59'  του αγώνα Πολωνός έκανε  την απόκρουση του αγώνα, όταν σε εκτέλεση κόρνερ   ο Χολτ έπαισε τη δυνατή κεφαλιά με τον κήπερ της ΑΕΛ να κάνει εντυπωσιακή απόρκουση βγάζοντας την μπάλα από το «πούλι».

Στο 68' νέα φοβερή ευκαιρία για την Πάφο και νέα εντυπωσιακή  απόκρουση του Πρόσεκ μετά από σουτ του Σιρόκ.

Εντεκάδες:

Πάφος: Μολ, Καρώ , Χολτ, Λοράν, Σιρόκ , Ράσιτς, Κουλς, Φόλπρεχτ (Νέμετς 75'), Μπαγκάρντ, Μπεριγκό (Λουλίνια 69') , Πολίτσι (Ανγκούλο 60')

Στον πάγκο: Ζαχαρίου, Πέτρου, Ζάντερ, Φιλιώτης, Ντελμέκ, Ζίβουλιτς,

ΑΕΛ: Πρόσεκ, Τεξέιρα, Γκαζτανάγια, Αβραάμ, Ζντραφκόσκι, Άλεξ (Λεάντρο 64'), Λαφράνς, Τόρες, Χουράδο (Μακρής 54'), Νιλς Τεξέιρα, Μπενίτεθ

Στον πάγκο: Κεραυνός, Ντόσα, Μυτίδης, Μακρόσκι, Ράσο, Κυριάκου, Γουίλερ

ΠΡΕΣΛΙ: "Πιάσαμε το 90% της απόδοσης μας"

Ο Στίβεν Πρέσλι με το τέλος του αγώνα ήταν ιδιαίτερα ευχαριστημένος με την απόδοση, όμως απαγοητευμένος από το αποτέλεσμα.

Αναλυτικά:

«Ευχαριστώ τον προπονητή της ΑΕΛ. Παίξαμε απέναντι σε μια οργανωμένη ομάδα. Πιάσαμε το 90% της απόδοσης μας. Παίξαμε με ένταση και γενναιότητα σήμερα και με κατοχή μπάλας. Έχουμε δεχθεί 4 γκολ από στημένες φάσεις στα τελευταία δυο παιχνίδια. Δεν κερδίζεις δεχόμενος τέτοια γκολ. Είναι ένας τομέας που πρέπει να βελτιώσουμε. Θα συνεχίσουμε να βελτιωνόμαστε, τα σημάδια που είδα σήμερα είναι πολύ ενθαρρυντικά».