Τα αθλητικά νέα της Πάφου

Στον τελικό Κυπέλλου Ομόνοια και Απόλλων

Create: 04/27/2016 - 00:30

Δραματική πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Coca - Cola και για την Ομόνοια η οποία προκρίθηκε σε βάρος της ΑΕΚ στη διαδικασία των πέναλτι. Σε ένα μεγάλο ντέρμπι, με μπόλικο πάθος, δύναμη και τρεξίματα η ΟΜΟΝΟΙΑ κέρδισε την ΑΕΚ στη διαδικασία των πέναλτι και είναι στο τελικό του κυπέλλου!

5-3 το σκορ για την Ομόνοια στα πέναλτι. Ο Αντώνης Γιωργαλλίδης απέκρουσε το πρώτο πέναλτι της ΑΕΚ που εκτέλεσε ο Μπόλιεβιτς, απόκρουσε η οποία αποδείχτηκε καθοριστική για την πρόκριση.

Στην κανονική του διάρκεια και στην παράταση ο αγώνας ολοκλήρωθηκε ισόπαλος 0-0, αποτέλεσμα που είχαμε και στον πρώτο ημιτελικό στο ΓΣΖ.

Για την Ομόνοια στα πέναλτι ευστόχησαν οι Σέρινταν, Χαφές, Ρούνιε, Μπατιμπαγκά και Σκέμπτι. Για την ΑΕΚ εύστοχα πέναλτι εκτέλεσαν οι Άλβες, Τομάς και Νίνου. Στον τελικό η Ομόνοια θα αντιμετωπίσει στις 18 του Μάη τον Απόλλωνα.

Απόλλωνας και Ομόνοια είχαν βρεθεί ξανά σε τελικό το 2011 με την Ομόνοια να κατακτά το τρόπαιο στα πέναλτι (4-3).

Τελευταία κατάκτηση Κυπέλλου για την Ομόνοια ήταν το 2012 όταν νίκησε με 1-0 την ΑΕΛ. Στον τελικό ο Απόλλωνας, 5-4 το ΑΠΟΕΛ στα πέναλτι.

Μετά από ένα δραματικό παιχνίδι που κρίθηκε στα πέναλτι, ο Απόλλωνας προκρίθηκε σε βάρος του ΑΠΟΕΛ στον τελικό του Κυπέλλου Coca - Cola.

5-4 νίκησε ο Απόλλωνας στα πέναλτι με το Βάλε να αποκρούει το πέναλτι του Αστίθ ενώ οι ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα ευστόχησαν σε όλα τα πέναλτι.

Στην κανονική του διάρκεια και στην παράταση. ο αγώνας τελείωσε ισόπαλος 1-1, αποτέλεσμα που είχαμε και στον πρώτο αγώνα στο ΓΣΠ.

Ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ στο 44' με απευθείας κτύπημα φάουλ του Άλεξ Ντα Σίλβα και το ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε στο 45' με τον Γιώργο Εφραίμ.

Στο 95' αποβλήθηκε ο Βινίσιους και το ΑΠΟΕΛ συνέχισε με δέκα ποδοσφαιριστές.

Για τον Απόλλωνα ευστόχησαν σε πέναλτι οι Ντα Σίλβα, Παπουλής, Τουράμ, Σλάβτσιεφ και Μέσκα και για το ΑΠΟΕΛ οι Μοράις, Σωτηρίου, Γιαννιώτας και Εφραίμ.

Ο μεγάλος τελικός θα διεξαχθεί την Τετάρτη 18 Μαϊου 2016.

Ο Απόλλωνας επιστρέφει σε τελικό μετά από τρία χρόνια αφού το 2013 είχε κατακτήσει το τρόπαιο σε βάρος της ΑΕΛ ενώ το ΑΠΟΕΛ, μετά από δύο συνεχόμενες κατακτήσεις, δεν θα έχει την ευκαιρία να υπερασπιστεί το Κύπελλο.