Τα αθλητικά νέα της Πάφου

Πάφος για κύπελλο!

Create: 02/22/2018 - 03:19

H Πάφος νίκησε με 2-0 την Ένωση Νέων Παραλιμνίου ανατρέποντας έτσι το 3-2 του πρώτου αγώνα Και πέρασε στην προημιτελική  φάση του κυπέλλου, οπου  θα αντιμετωπίσει τη Δόξα Κατωκοπιάς που   απέκλεισε στο Μακάρειο Στάδιο την Ομόνοια.

Με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, η Πάφος επικράτησε με 2-0 της Ένωσης ανατρέποντας την ήττα με 3-2 στο πρώτο παιχνίδι, πανηγυρίζοντας έτσι την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Σικόρσκι και Ρόγκουλιτς οι σκόρερ για την Παφιακή ομάδα, η οποία έπαιξε σε όλο το δεύτερο μέρος με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Φυλακτού.

Από ένα ημίχρονοι οι δύο ομάδες, με την Πάφο να κυριαρχεί στο πρώτο μέρος και να σκοράρει δις και την ΕΝΠ να εκμεταλλεύεται το αριθμητικό πλεονέκτημα και να φτιάχνει πολλές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς όμως αποτελεσμα.

ΠΑΦΟΣ: Κόπριβετς, Πογιέτ, Σικόρσκι, Μπρουλς (70'Μοστέφα), Γκάμποβς, Φυλακτού, Ρόγκουλιτς (78'Κομπανί), Τάραβελ. Τζάνζα, Μπεριγκό, Γκουλον.

ΕΝΠ: Πέτρου, Γκένοφ, Κοσμά, Σελεστίνο (53'Θ. Κολοκούδιας), Κωνσταντίνου, Οικονόμου (66'Σολάρι), Γ. Κολοκούδιας, Aντωνίου, Μέρτακκας, Τσούρτσουριτς (83'Κουμής), Παπαγεωργίου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φυλακτού, Γιάνζα.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Φυλακτού (απ' ευθείας)

"Θέλουμε να κερδίσουμε το Κύπελλο"!

Στην διάσκεψη Τύπου, ο προπονητής της Πάφου Στήβεν Πρέσλι ανέφερε...

"Δεν υποτιμήσαμε την ποιότητα της ΕΝΠ, ο προπονητής της έχει χτίσει μια πολύ δυνατή ομάδα. Είμαι ευχαριστημένος με την απόδοση των παικτών μου, ήμασταν επιθετικοί και είχαμε την κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο. Μετά την αποβολή κάναμε κάποιες αλλαγές, παίξαμε λιγότερο επιθετικά και με συνοχή στις γραμμές μας. Θέλουμε να κερδίσουμε το Κύπελλο και αυτή είναι η φιλοδοξία της ομάδας μας".