Τα αθλητικά νέα της Πάφου

ΠΑΦΟΣ FC: Πρώτη ήττα μέσα στο Παφιακό.

Create: 10/31/2016 - 00:42

Η Αλκή Ορόκλινη πέρασε σήμερα νικηφόρα από το Παφιακό Στάδιο και με το 2-0 επί της Πάφου οδηγεί μόνη της την κούρσα του Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας.

Με την ολοκλήρωση της έβδομης αγωνιστικής έφτασε στους 19 βαθμούς από 6 νίκες και 1 ισοπαλία.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 57’ με τον Σεμέδο Αφόνσο Γουίλι (πέμπτο φετινό γκολ) και στο 80’ ο Ντιβεντρό πέτυχε το 2-0 για την Αλκή.

Για την Πάφο η σημερινή ήταν η πρώτη ήττα στο φετινό Πρωτάθλημα. Αυτή η ήττα φέρνει την Παφιακή ομάδα στην δεύτερη θέση του πίνακα και κάποια απαγοήτευση στους ανθρώπους της ομάδας, αφού ήλπιζαν σε νικηφόρο αποτέλεσμα.

Η αυλαία της έβδομης αγωνιστικής άνοιξε χθες με το εκτός έδρας 1-0 της ΠΑΕΕΚ επί του Ολυμπιακού.

Οι υπόλοιποι  αγώνες:

Ένωση – Εθνικός Άσσιας…0-1

Μεγάλη νίκη για τον Εθνικό μέσα στο Παραλίμνι, που υποχρέωσε την Ένωση στην πρώτη της φετινή ήττα.

Στο 58’ ο Εθνικός κέρδισε πέναλτι και ο Μηνά που ανέλαβε την εκτέλεση του άνοιξε το σκορ.

Στο 90’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι που εκτέλεσε ο Κουμή όμως απέκρουσε ο Γιώργος Τασουρής.

ΕΝΑΔ – Αγία Νάπα…1-3

Η Αγία Νάπα άνοιξε το σκορ στο 42’ με τον Ντιαλό και στο 48’ ο Σάσι πέτυχε το 2-0 για τους φιλοξενούμενους.

Στο 67’ η αήττητη Αγία Νάπα έφτασε στο 3-0 με τον Βασιλείου και στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Ντιέγκο.

Οθέλλος – ΘΟΪ Λακατάμιας…2-1

Στο 22’ ο Γκριγκαλασβίλι έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους και στο 49’ ο Στέφανος Πασχάλη ισοφάρισε σε 1-1 για το ΘΟΪ.

Στις καθυστερήσεις ο Οθέλλος πέτυχε το 2-1 με τον Μιχάλη Κουμουρή που τον ανεβάζει στους οκτώ βαθμούς.

Ομόνοια Αραδίππου – ΑΣΙΛ…0-2

Σημαντική εκτός έδρας νίκη για τον ΑΣΙΛ που έφτασε στους δέκα βαθμούς, συνεχίζει χωρίς νίκη η Ομόνοια.

Ο Αντωνίου στο 38’ άνοιξε το σκορ και στο 89’ ο Βελκόφ διαμόρφωσε το 2-0.