Τα αθλητικά νέα της Πάφου

ΠΑΦΟΣ FC: Πατουλέα απ΄ το χέρι.

Create: 10/18/2016 - 23:46

Με νίκη συνέχισε η ΠΑΦΟΣ FC στο πρωτάθλημα β’ κατηγορίας. Ύστερα από μια μεστή εμφάνιση κέρδισε την περασμένη Κυριακή την ΠΑΕΕΚ μέσα στο Παφιακό και συνεχίζει να προπορεύει στο παγκύπριο πρωτάθλημα β’  κατηγορίας.

Ο Αντριάν Πατουλέα άνοιξε και πάλι τον δρόμο προς τα δίκτυα, νωρίς στο 5’ λεπτό του αγώνα,

Τα άλλα δύο γκολ πέτυχαν οι Χρίστος Χαραλάμπους (78') και ο επανεμφανισθείς Χαράλαμπος Δημοσθένους (85').

Ο Πατουλέα είναι σήμερα από τους πολυτιμότερους παίκτες και πρώτος σκόρερ της ομάδας αφού κατάφερε να σκοράρει μέχρι σήμερα τέσσερα γκολ στο πρωτάθλημα.

Μετράει ήδη 450 λεπτά συμμετοχής, όπου παραμένει για την ώρα βασικός και αναντικατάστατος.

Είναι χαρακτηριστικό ότι σκοράρει στα αρχικά στάδια του κάθε ημιχρόνου  και ανοίγει πάντα τον δρόμο προς τα δίκτυα.

Στην πρεμιέρα κόντρα στον Οθέλλο σκόραρε στο 12’ του αγώνα και στο 53΄του παιχνιδιού.

Με αντίπαλο τον ΑΣΙΛ σκόραρε στο 54’ του παιχνιδιού και η Πάφος είχε κερδίσει με 2-0, ενώ κόντρα στην ΠΑΕΕΚ άνοιξε το σκορ μόλις στο 5' του παιχνιδιού.

Με τη νίκη επί της ΠΑΕΕΚ  η ομάδα διατηρεί το αήττητο για πέμπτη συνεχή αγωνιστική παραμένοντας παράλληλα στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 13 βαθμούς..

«Θερμές ευχαριστίες προς τους φίλους της ομάδας μας οι οποίοι βρέθηκαν στις κερκίδες του Παφιακού Σταδίου στηρίζοντας τους ποδοσφαιριστές μας», αναφέρει σχετική ανακοίνωση του Δ.Σ.

Στην επόμενη αγωνιστική η Πάφος θα αναμετρηθεί με τον Εθνικό Άσσιας εκτός έδρας.

Εξάλλου, στις επόμενες δύο προπονήσεις θα ξεκαθαρίσει και η κατάσταση με τους μέχρι σήμερα τραυματίες της ομάδας. Στην τελευταία αναμέτρηση αποχώρησε τραυματίας ο Ρουμάνος κεντρικός αμυντικός Ιάκομπ, ενώ στον σχετικό κατάλογο είναι οι Πάνος Κωνσταντίνου, Άντυς Νικολάου και Ζαχαρίου.