Τα αθλητικά νέα της Πάφου

ΠΑΦΟΣ FC: Νίκη Εξάδας

Create: 11/22/2017 - 01:49

Νίκη χρυσάφι ήταν για την Πάφο η επιτυχία επί της Δόξας που την κρατάει για άλλη μια αγωνιστική εντός της εξάδας.

Η Πάφος κέρδισε με 1-0 τη Δόξα Κατωκοπιάς με γκολ του Ντεούλ έξι λεπτά πριν από το φινάλε ύστερα από μια καλή εμφάνιση. Aυτή ήταν η Πέμπτη νίκη για την Πάφο στο πρωτάθλημα.

Μπήκε καλύτερα η Δόξα στο ξεκίνημα του παιχνιδιού . Ακολούθως η Πάφος FC πήρε βήματα μπροστά και ανέκτησε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ισορρόπησε το παιχνίδι η Δόξα στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους.

Η Πάφος έκανε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο αλλά δεν σκόραρε και δεν  μπόρεσε  να διατηρήσει  τον ίδιο ρυθμό στην επανάληψη με αποτέλεσμα να κινδυνέψει ακόμη και να δεχθεί γκολ από την Δόξα. Στο φινάλε λόγω της όμως χάριν στο πείσμα και την θέληση των παικτών της  κατάφερε  να πάρει  το τρίποντο.

Η Πάφος  ζήτησε περισσότερη τη νίκη στο γήπεδο από την Δόξα  και τα κατάφερε. Η καλή  δουλειά  άρχισε να αποδίδει καρπούς.

Πολύ καλή παρουσία από τους  Μοστέφα και Μπρουλς ενώ ο Κόπριβετς ήταν σταθερός όταν χρειάστηκε.

Αυτή η νίκη της δίνει προοπτικές για την συνέχεια του πρωταθλήματος

Με τη νίκη της η Πάφος έφτασε στους δεκαεννέα βαθμούς. Έτσι η Πάφος συνεχίζει αήττητη στο «Στέλιος Κυριακίδης», μετρώντας μέχρι στιγμής στο σπίτι της τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες.

Ο κόσμος ήταν και πάλι στις εξέδρες και σιγά σιγά συσπειρώνεται. Η ομάδα όμως χρειάζεται περισσότερο κόσμο στο γήπεδο και αναμένεται να αυξηθούν στα επόμενα καθοριστικά παιχνίδια, αφού η ομάδα πλέον πείθει και τον πλέον άπιστο ότι είναι φτιαγμένη για κάτι παραπάνω στο φετεινό πρωτάθλημα. Βεβαίως υπάρχει και η μετεγραφική Ιανουαρίου, όπου η Πάφος θα κινηθεί για άλλες τέσσερις μετεγγραφές για να γίνει ακόμη πιο ισχυρή.

Ο Σεργκέϊ Λομάκιν ήταν σε ακόμη ένα παιχνίδι στος επισήμους και καταχειροκρότησε τους παίκτες του σε άλλη μια φετεινή επιτυχία.

Από σήμερα βέβαια βάζουν τα κεφάλια μέσα  αφού στον ορίζοντα είναι άλλη μια δύσκολη αναμέτρηση. Θα παίξει με την πρωτοπόρο ΑΕΚ στην Λάρνακα. Σε ακόμη ένα παιχνίδι όπου θα μετρήσει τις αντοχές της για να δείξει αν μπορεί να ονειρεύεται εξάδα.