Τα αθλητικά νέα της Πάφου

Μόνη της στην κορυφή η Πάφος

Create: 10/01/2016 - 23:13

Με τις αναμετρήσεις της τρίτης αγωνιστικής συνεχίστηκε  η αγωνιστική δράση του Πρωταθλήματος Β' Κατηγορίας. Νίκες για την Πάφο, την ΕΝΑΔ και τον Ακρίτα.

Ο απολογισμός της αγωνιστικής έδωσε την ευκαιρία στην Πάφο να παραμείνει μόνη της στην κορυφή.

**Το Παφιακό φιλοξένησε την αναμέτρηση Πάφος - ΑΣΙΛ, που στη διαδρομή των δύο αγωνιστικών πανηγύρισαν ισάριθμες νίκες.

Η Πάφος επικράτησε με 2-0 από τέρματα που σημειώθηκαν στην επανάληψη και συνεχίζει την αλάνθαστη της πορεία.

Στο 53' ο Πατουλέα άνοιξε το σκορ και στο 60'  ο Κχμαλάτζε διαμόρφωσε το 2-0.

**Η Αλκή κέρδιζε 2-0 την Αγία Νάπα όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 2-2 στις καθυστερήσεις.

Στο 43΄ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του Τριμπό και αυτό ήταν το πρώτο φετινό γκολ που δέχτηκε η Αγία Νάπα.

Το 2-0 πέτυχε στην επανάληψη ο Γουίλλι και στις καθυστερήσεις ο Ντιαλό μείωσε σε 2-1 για να ακολουθήσει το 2-2 με τον Θεοδώρου.

**Στο Μακάρειο Στάδιο ο Ολυμπιακός πέτυχε την ανατροπή και επικράτησε με 2-1 του Οθέλλου Αθηαίνου που δέχτηκε την τρίτη σερί ήττα.

Ο Οθέλλος άνοιξε το σκορ στο 39' με πέναλτι του Ατόρνο και στο 85' ο Κάστρο ισοφάρισε σε 1-1 και στο 87' ο Τόρες έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό που του χάρισε τελικά τους τρεις βαθμούς.

**Η Ένωση Νέων Παραλιμνίου  κέρδισε 3-2 την Ομόνοια Αραδίππου μετά από συναρπαστικό παιχνίδι και έφτασε στους επτά βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 10' με τον Λευτέρη Μέρτακκα (πρώτο φετινό) και η Ομόνοια ισοφάρισε με τον Παναγή στο 14ο λεπτό.

Στο 52' ο Ροντρίγκεζ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους και στο 55' ο Ατάντα ισοφάρισε σε 2-2 για την Ένωση και στο 78' ο Κουμής την έβαλε μπροστά με 3-2 για να της χαρίσει τελικά τη νίκη.

**Δεύτερη σερί νίκη του Ακρίτα Χλώρακας που επικράτησε με 2-1 του Εθνικού Άσσιας.