Τα αθλητικά νέα της Πάφου

Ήττα της Εθνικής Ανδρών από τη Σερβία με 2-1 στο Ούσιτζε

Create: 05/26/2016 - 00:48

Φιλική ήττα με 2-1 για την Εθνική μας ομάδα των Ανδρών σε αγώνα που έγινε στο Ούσιτζε με αντίπαλο την Εθνική Σερβίας.

Οι Σέρβοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 2-0 στο δεκάλεπτο ενώ είχαν ευκαιρίες στη συνέχεια του ημιχρόνου ακόμη και για περισσότερα τέρματα.

Από τα μισά του ημιχρόνου, η Εθνική μας ισορρόπησε σε κάποιο βαθμό τον αγώνα και προσπάθησε να βγει μπροστά με την πίεση να έχει ως αποτέλεσμα τη μείωση του σκορ από αυτογκόλ στο 32΄.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Σέρβοι είχαν και πάλι περισσότερες ευκαιρίες αλλά το 2-1 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.

Στο 90ο λεπτό ο Μακρής πλάσαρε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και αμυντικός έδιωξε προ της γραμμής σε κόρνερ με την Εθνική μας να χάνει σημαντική ευκαιρία για να ισοφαρίσει.

Την πρώτη του συμμετοχή με την Εθνική μας έκανε σήμερα ο Κύπρος Χριστοφόρου που αντικατέστησε το Μάριο Στυλιανού στο 90ο λεπτό.

Η εξέλιξη του αγώνα

2' Ο Μίτροβιτς με σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ για τους Σέρβους.
4' Εντυπωσιακή απόκρουση του Γιωργαλλίδη σε κεφαλιά του Μίτροβιτς.
7' Ο Γιωργαλλίδης σταμάτησε πλασέ του Κόστιτς σε τετ α τετ και ο Λαϊφης ολοκλήρωσε την απόκρουση διώχνωντας την μπάλα προ της γραμμής.
10' Σουτ του Τάντιτς έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε στα δίχτυα, 2-0 για τη Σερβία.
24' Κοντινό πλασέ του Μλαντλένοβιτς, η μπάλα στο δοκάρι και έξω.
30' Κοντινή κεφαλιά του Ηλία Χαραλάμπους, η μπάλα χτύπησε σε αμυντικό και πέρασε κόρνερ και ενώ είχε κατεύθυνηση προς την εστία.
32' Λανθασμένο γύρισμα του Νίκολα Μαξίμοβιτς στον τερματοφύλακα της ομάδας του και η μπάλα πήγε στα δίχτυα, μειώνει η Εθνική μας σε 2-1 από αυτογκόλ.
33΄ Δυνατό σουτ του Ρουκάβινα από διαγώνια θέση μέσα στην περιοχή, στο οριζόντιο δοκάρι.
47' Κοντινό σουτ του Ζίφκοβιτς, απέκρουσε ο Γιωργαλλίδης.
63' Άστοχο σουτ του Γκρούιτς από καλή θέση μέσα από την περιοχή.
90' Πλασέ του Μακρή πάνω από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, έδιωξε αμυντικός προ της γραμμής σε κόρνερ.

Κύπρος (Χ. Χριστοφόρου): Α. Γιωργαλλίδης, Μ. Στυλιανού (90' Χριστοφόρου), Γ. Μερκής, Κ. Λαϊφης, Η. Χαραλάμπους, Β. Λαμπάν, Κ. Αρτυματάς (90' Νικολάου), Χ. Κυριάκου (66' Μακρής), Κ. Χαραλαμπίδης (82' Εγγλέζου), Ν. Αλεξάνδρου (66' Αλωνεύτης), Π. Σωτηρίου.

Αναπληρωματικοί: Κ. Παναγή, Ν. Μιχαήλ, Γ. Βασιλείου,   Αγγελή, Κ. Λαϊφης, Μ. Αντωνιάδης,  Γ. Οικονομίδης,    Δ. Χριστοφή.

Σερβία (S. Muslin): Kahriman, Rukavina (75' Σέτλαρ), Mladenovic (46' Κολάροφ), Rajkovic, Nicola Maksimovic, Milunovic, Matic (46' Γκρούιτς), Mitrovic (46' Πάβλοβιτς), Tadic (46' Λάλιτς), Kostic (46΄ Ζίφκοβιτς), Nemania Maksimovic.

Αναπληρωματικοί: Jovanovic, Spajic,Milivojevic, Zdjelar, Milinkovic, Pavlovic.

Διαιτητής: Pavle Radovanovic (Danijel Devic,  Milutin Dukic), όλοι από το Μαυροβούνιο.
Τέταρτος διαιτητής ο Σέρβος Nenad Dokic.

Ήταν το δεύτερο φιλικό της Εθνικής μας μέσα στο 2016 αφού προηγήθηκε ο αγώνας με την Ουκρανία στην Οδησσό τον περασμένο Μάρτιο με τους Ουκρανούς να παίρνουν τη νίκη με 1-0.