Τα αθλητικά νέα της Πάφου

Η «Βασίλισσα» σήκωσε το 11ο!

Create: 05/29/2016 - 14:44

Μετά από συγκλονιστικό ματς και 120 λεπτά για γερά νεύρα, ο Κριστιάνο Ρονάλντο έστησε την μπάλα στην άσπρη βούλα για το τελευταίο πέναλτι και χάρισε τον τίτλο του Τσάμπιονς Λιγκ στη Ρεάλ Μαδρίτης! Η μισή πλευρά της Μαδρίτης πανηγυρίζει το 11ο τρόπαιο στην ιστορία των "μερένχες", μακράν της πιο πετυχημένης ομάδας στην ιστορία του θεσμού.

Αυτό συνέβη απέναντι σε έναν μεγάλο αντίπαλο που βρήκε τη δύναμη να βελτιωθεί αισθητά στο δεύτερο ημίχρονο να ισοφαρίσει το γκολ του Ράμος με τον Καράσκο, να πάρει τα ηνία του ματς, αλλά στο τέλος να λυγίζει με το χαμένο, κρίσιμο, πέναλτι του Χουάν Φραν. Ήταν το μόνο στη ρώσικη ρουλέτα που δεν πήγε στα δίχτυα, αλλά σταμάτησε στο δοκάρι του Νάβας. Συγκλονιστική η Ατλέτικο, η μεγάλη ηττημένη στις λεπτομέρεις που δίνει αξία και σημασία στη νίκη της Ρεάλ.

Α' Ημίχρονο: Νευρικές και οι δύο στην αρχή του τελικού, αλλά η Ρεάλ μπόρεσε να βρει πιο γρήγορα τα πατήματα της στον τελικό. Εμφανές ότι η αμυντική λειτουργία της Ατλέτικο δεν ήταν η γνωστή και οι παίκτες του κέντρου έμοιαζαν για πολλή ώρα εκτός τόπου και χρόνου. Οι "μερένχες" έβγαιναν μονίμως πρώτοι στην μπάλα και με καλύτερο παίκτη του γηπέδου τον Μπέιλ έψαξαν για τα ρήγματα.

Ο Ουαλός άλλαζε συνεχώς θέση με τον Μπενζεμά κι αυτό το απλό τρικ αποσυντόνισε ακόμα περισσότερο την ούτως ή άλλως μουδιασμένη Ατλέτικο. Μόλις στο 6' ο Μπέιλ εκτέλεσε με πολλή δύναμη και φάλτσα φάουλ, ο Κασεμίρο μπήκε στην πορεία της μπάλας και υποχρέωσε τον Όμπλακ σε μεγάλη όσο και ενστικτώδη επέμβαση.  Στο 15' ο Κρος εκτέλεσε φάουλ ο Μπέιλ πήρε κεφαλιά μπρος τα πίσω, ασίστ ουσιαστικά στον Ράμος, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Τοσο απλά η Ρεάλ κεφαλαιοποιούσε την υπεροχή της και η Ατλέτικο είχε να ανέβει βουνό.

Σε οριακή θέση οφ σάιντ ο Ισπανός αμυντικός, αλλά αυτό ουδόλως απασχόλησε τους παίκτες τους Ζιντάν. Ο Γάλλος, πολύ έξυπνα, όπως σε όλα τα κρίσιμα ματς της Ρεάλ στο Τσάμπιονς Λιγκ, έδωσε εντολή στους παίκτες του να παραχωρήσουν γήπεδο στην Ατλέτικο.

Προ ημερών ο Σιμεόνε δήλωσε "αισθανόμαστε άβολα όταν έχουμε την μπάλα στην κατοχή μας" και η αλήθεια είναι ότι αυτή η ανούσια κατοχή έφτασε κοντά στο 70-30 (52-48 μετά το 45') στο πρώτο μέρος. Με εξαίρεση το τελευταίο 5λεπτο η Ατλέτικο δεν μπόρεσε να μπει στο πνεύμα του παιχνιδιού.

Τρία σουτ του από τον Γκριεζμάν, όλα εκτός περιοχής δεν ήταν δυνατόν να αποτελέσουν σοβαρό κίνδυνο για τον Νάβας. Η Ρεάλ είχε το σκορ, είχε το μομέντουμ και το κυριότερο έδειχνε ότι έλεγχε άνετα το παιχνίδι, ψάχνοντας την κόντρα επίθεση για να τελειώσει τον τελικό. Οι "ροχιμπλάνκος" όφειλαν να βελτιωθούν αισθητά κι αυτό έπρεπε να το κάνουν με παιχνίδι κόντρα στη φύση τους, δημιουργώντας δηλαδή με την μπάλα στα πόδια, απέναντι στην οργανωμένη άμυνα της Ρεάλ.

Β' Ημίχρονο: Πιο αποφασιστική από το πρώτο δευτερόλεπτο η Ατλέτικο, κέρδισε τη μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει από το μαρκάρισμα του Πέπε στον Τόρες. Πέναλτι έδειξε άμεσα ο Κλάτενμπεργκ με τον Ισπανό φορ περισσότερο να κερδίζει το πέναλτι, τοποθετώντας έξυπνα το σώμα του.

Το σουτ του Γκριεζμάν στο  47' τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Νάβας και η τεράστια ευκαιρία πέρασε. Η νέα λαβωματιά (στο ψυχολογικό κομμάτι) έδειξε να πεισμώνει ακόμη περισσότερο τους ροχιμπλάνκος. Το πλασέ του Σάβιτς, ο ποίος τρύπωσε στην περιοχή της Ρεάλ, πέρασε άουτ, ενώ στο 58' ίδια κατάληξη είχε το σουτ του Κόκε. Ένα λεπτό αργότερα ήτα η σειρά του Σαούλ να απειλήσει με μονοκόματο πλασέ άουτ. Σε ολο αυτό το διάστημα η Ρεάλ παρέμεινε παθητική, έχοντας σταματήσει να κυνηγά κάτι μέσω των αντεπιθέσεων. Όταν άρχισε να παίρνει εκ νέου μέτρα, μετά το 60', καταλάγιασε και η επιθετικότητα της Ατλέτικο.

Τα τρεξίματα των παικτών της Ρεάλ και η διάθεση πλέον να ψάξουν την κόντρα επίθεση, οδήγησε σε μεγάλη φάση, αλλά ο Όμπλακ κράτησε την Ατλέτικο όρθια στο τετ α τετ με τον Μπενζεμά (70'). Η Ρεάλ έχασε και νέα διπλή ευκαιρία, την πιο κομβική του αγώνα. Στο 79' ο Όμπλακ είπε και πάλι όχι στον Ρονάλντο, ενώ στην επαναφορά το σουτ του Μπέιλ έδιωξε η άμυνα πάνω στη γραμμή. Στην αμέσως επόμενη φάση ήρθε η ισοφάριση. Ο Χουάν Φραν σέντραρε υποδειγματικά και ο Καράσκο με προβολή χάρισε στην Ατλέτικο το πολυπόθητο γκολ και το δικαίωμα να ονειρεύεται, έχοντας αποδράσει οριστικά από τον πολύ κακό εαυτό της.

Περισσότερο το έψαξε η Ρεάλ μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας, αλλά τα ρίσκα που πήρε δεν ήταν μεγάλα, συν το γεγονός ότι η ψυχολογία της Ατλέτικο είχε αποκατασταθεί πλήρως.

Παράταση: Κύλησε δίχως φάσεις και εντελώς μοιρασμένο το πρώτο 15λεπτο. Η Ατλέτικο κυκλοφόρησε καλύτερα την μπάλα, πιο αξιόλογη στιγμή η κεφαλιά του Ρονάλντο στο 94'. Μεγαλύτερη είδηση σαφώς οι ενοχλήσεις του Μπέιλ, με τον Ζιντάν να μην εχει άλλη αλλαγή. Ουσιαστικά η Ρεάλ θα έπαιζε με δέκα για τα τελευταία 15 λεπτά. Ακόμα λιγότερους κινδύνους αντιμετώπισαν οι δύο άμυνες στο δεύτερο 15λεπτο του έξτρα χρόνου. Εμφανώς κουρασμένες οι δύο ομάδες, δεν πήραν το παραμικρό ρίσκο.

Ο Ρονάλντο ευστοχεί και χαρίζει το τρόπαιο στη Ρεάλ! 5-3

Που κρίθηκε: Το γεγονός ότι η Ρεάλ δεν κατάφερε να τελειώσει τον τελικό στις φάσεις των Μπενζεμά, Ρονάλντο, Μπέιλ ήταν καθοριστική για την επιστροφή της Ατλέτικο. Κοινότυπο μεν, αλλά ο νόμος του ποδοσφαίρου λειτούργησε υπέρ των "ροχιμπλάνκος¨. Φυσικά και δεν ήταν προϊόν τύχης η επιστροφή τους στο ματς. Βελτιώθηκαν αισθητά στο δεύτερο μέρος, κατάφεραν να αλλάξουν πλήρως την εικόνα τους σε βαθμό που εκείνοι κράτησαν τα ηνια του ματς και αυτό δεν είναι εύκολο, όταν έχεις κάνει τόσο κακό πρώτο μέρος, όταν έχεις χάσει πέναλτι, όταν έχεις φτάσει να κυριαρχείς, αλλά ταυτόχρονα είσαι πίσω στο σκορ. Στην παράταση τα ρίσκα ήταν ελάχιστα. Η προοπτική της ρώσικης ρουλέτας, βόλεψε και τις δύο.

Παίκτης από χρυσάφι: Κινήθηκε σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου. Έβγαλε την ασίστ με το κεφάλι για το γκολ του Ράμος. Ήταν διαρκής απειλή σε όλο το πρώτο μέρος. Αμύνθηκε υποδειγματικά στο δεύτερο, όταν η Ατλέτικο πίεσε. Λίγο έλειψε να είναι και μοιραίος καθώς ενεπλάκη στη καθοριστική φάση της Ρεάλ πριν από την ισοφάριση της Ατλέτικο. Ήταν συγκινητικός στην παράταση παίζοντας με κράμπες. Έβαλε το πέναλτι, σχεδόν κουτσαίνοντας. Ο Γκάρεθ Μπέιλ δικαιωματικά παίρνει τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη του τελικού.

Η σφυρίχτρα: Δύσκολη η κριτική στον Κλάτενμπεργκ και στους βοηθούς του, όσο δύσκολες ήταν και οι φάσεις του πρώτου μέρους. Αρχίζουμε από το δεδομένο ότι οι αποφάσεις του δεν επηρέασαν το αποτέλεσμα. Σε οριακη θέση οφ σάιντ ο Ράμος στο γκολ της Ρεάλ, τραβηγμένο το πέναλτι που κέρδισε η Ατλέτικο, αλλά δεν είναι και "έγκλημα" που σφυρίχτηκε. Απόλυτα σωστος στον πειθαρχικό έλεγχο ο Άγγλος διαιτητής, το ματς δεν του ξέφυγε σε καμία στιγμή.