Τα αθλητικά νέα της Πάφου

Η Πάφος πέρασε φουριόζα στα ημιτελικά του κυπέλλου.

Create: 03/08/2018 - 03:21

Η Πάφος με μεγάλη ανατροπή σε τρία λεπτά πήρε μεγάλη πρόκριση στους 4 του κυπέλλου, κερδίζοντας με 2-1 τη Δόξα. Με αυτή τη νίκη και σε συνδυασμό του 2-2 στον πρώτο αγώνα, παίρνει πανηγυρικά το εισιτήριο για τους 4 του κυπέλλου.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 37’, έκανε σπουδαία εμφάνιση στο τελευταίο 25λεπτο και πήρε μια δίκαια πρόκριση στα ημιτελικά. Στο 76’ ο Γιάνζα ισοφάρισε σε 1-1 με απευθείας εκτέλεση φάουλ και στο 79’ ο Φυλακτού με χέρι έκανε το 2-1.

Θυμίζουμε ότι στους 4 βρίσκεται ήδη η ΑΕΚ, ενώ μεγάλο προβάδισμα έχει και ο ΑΠΟΕΛ. Η τέταρτη ομάδα θα βγει από το ζευγάρι Ανόρθωση-Απόλλων.

ΠΑΦΟΣ: Κόπριβετς, Κομπανί, Γκουλόν, Τάραβελ, Γιάντζα, Μοστέφα, Πογιέτ (63'Ρόγκουλιτς), Φυλακτού, Μπρουλς (71'Σταύρου), Σικόρσκι, Μπεριγκό (46'Ντεούλ).

ΔΟΞΑ: Γκρεμσλ, Σισοκό (75'Ροντρίγκεζ), Μπα, Ρεδόνδο, Παπαφώτης (62'Ναρ), Κάρλος, Κένιντι, Ιωάννου, Ενινφούλ, Σαντίκ, Πουτζιουρής (82'Εγκουένε).

Πρέσλι: «Υπόσχομαι ότι θα κερδίσουμε το κύπελλο»

Ο προπονητής της Πάφου τόνισε ότι η ομάδα του θα κατακτήσει το τρόπαιο του κυπέλλου, μετά την ανατροπή πρόκριση κόντρα στη Δόξα.

Οι δηλώσεις του:

"Συλλυπητήρια στην οικογένεια του Κωστάκη Κουτσοκούμνη. Σέβομαι απίστευτα τη Δόξα και είναι δύσκολη ομάδα να την αντιμετωπίσεις. Έχει καλή τακτική οργάνωση και καλή στις αντεπιθέσεις. Και τις τρεις φορές που την αντιμετώπισα μας μας δημιούργησε πολλά προβλήματα.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν αυτή που είδαμε η Πάφος. Δεν παίξαμε με την ένταση και την ενέργεια που έχουμε. Απαίτησα κάποια πράγματα στο δεύτερο ημίχρονο. Για άλλη μια φορά τα απέδωσαν στον αγωνιστικό χώρο. Είμαι πολύ ευχαριστημένος για τους παίκτες και αυτό τον κόσμο. Υπόσχομαι ότι θα κερδίσουμε το κύπελλο".

Από την άλλη ο Λούκας Χατζηλούκας δήλωσε: "Οι παίκτες μας το πάλεψαν πάρα πολύ και το έδειξαν. Το δεύτερο ημίχρονο η Πάφος ήταν καλύτερη και δίκαια πήρε την πρόκριση. Εύχομαι στην Πάφο φέτος να κατακτήσει ένα τίτλο, το χρειάζεται".