Τα αθλητικά νέα της Πάφου

Τερμάτισε πρώτος ο Παφιακός.

Create: 02/03/2018 - 15:13

O Παφιακός ηττήθηκε από την Ανόρθωση όμως τερμάτισε πρώτος στην κανονική .

Οι Βαρωσιώτες κέρδισαν τον Green Air Παφιακό στην 14η και τελευταία αγωνιστική με 3-2 σετ και πήραν το ζητούμενο. Ο Green Air Παφιακός τερμάτισε πρώτος και οι δυο ομάδες θα τα πουν στα πλέι-οφς με τους Παφίτες να έχουν μόνο το πλεονέκτημα έδρας (σ.σ.1-1 οι νίκες).

Πολύ καλό το ντέρμπι στο πρώτο σετ με τις δυο ομάδες να παλεύουν για το προβάδισμα με τον Green Αir Παφιακό να κερδίζει με 20-25 και να προηγείται με 0-1 σετ.

Η Ανόρθωση ήταν μεταμορφωμένη στο δεύτερο σετ και κατάφερε να ελέγξει τον αγώνα κερδίζοντας με 25-18 βάζοντας νέα δεδομένα στην αναμέτρηση αφού ισοφάρισε σε 1-1.

Η αντίδραση του Green Air Παφιακού ήταν μάλλον άμεση αφού επιβλήθηκε στο τρίτο σετ με 20-25 και ανέκτησε εκ νέου το προβάδισμα με 1-2 σετ και ταυτοχρόνως «κλείδωσε» με τον βαθμ.ο την πρώτη θέση στην ρέγκιουλαρ σίζον.

Το τέταρτο σετ ήταν παράσταση για ένα ρόλο, αφού η Ανόρθωση ήταν κυρίαρχη κερδίζοντας με 25-13 Αφού ο Green Αir Παφιακός δεν προέβαλε αντίσταση. Πλέον το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι – μπρέικ.

Στο τάι – μπρέικ η Ανόρθωση κέρδισε με 15-09 και πήρε τη σπουδαία νίκη που τη στέλνει στα πλέϊ –οφς.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(Γ.ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Σπύρου, Κνέζεβιτς, Σόρενσεν, Μπελχαρίνι, Στρουγκάρεβιτς, Μοντόγια – Λίμπερο: Χατζηδαμιανού. – Αλλαγές: Koλάς.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ(Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Ευσταθίου, Οικονομίδης, Ντίας, Παπαδόπουλος, Κωνσταντινίδης, Τοντόροβιτς, – Λίμπερο: Αντωνίου. – Αλλαγές: Άνθης, Πλατρίτης, Σκορδής.