Τα αθλητικά νέα της Πάφου

Πανευρωπαικοι Αγωνες Μικρων Κρατων Ευρωπης Εφηβων U20

Create: 04/06/2016 - 03:37

Ημιτελικος - 02/04/2016 Κυπρος – Σκωτια 3-0 (25-18,25-18,25-15)

Στον μεγάλο τελικό των Αγώνων Μικρών Κρατών Ευρώπης προκρίθηκε το βράδυ του Σαββάτου η Εθνική ομάδα Εφήβων της Κύπρου. Η Εθνική μας κέρδισε στον δεύτερο ημιτελικό τη Σκωτία με 3-0 σετ και θα διεκδικήσει την Κυριακή στις 17:30 το χρυσό απέναντι στο Λουξεμβούργο. Η Σκωτία θα παίξει στο μικρό τελικό με το Σαν Μαρίνο στις 15:00. O αγώνας έγινε στην παρουσία 230 θεατών με έντονη όμως την σκωτσέζικη παρουσία.

Το ψυχολογικό πλεονέκτημα της κατάκτησης του πρώτου σετ πήρε η Εθνική μας η οποία κέρδισε με 25-18 και έβαλε πίεση στους Σκωτσέζους. Η κατάκτηση του σετ βασίστηκε στην τριάδα Χαριδήμου, Ελευθερίου, Λιοτατή που έκαναν καλή δουλειά στην επίθεση. Ακόμα, σε κρίσιμα σημεία η υποδοχή μας δούλεψε σωστά.

Η ποιότητα της ομάδας μας φάνηκε στο δεύτερο σετ. Το παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκειά του ήταν ντέρμπι με την ομάδα μας να παίρνει προβάδισμα, αλλά τους Σκωτσέζους να απαντούν, ποντάροντας στα λάθη μας στην υποδοχή. Η είσοδος του Αδάμου, αντί του μέτριου Αναστασιάδη, σουλούπωσε την εικόνα μας και το ανέβασμα των Ελευθερίου, Χαριδήμου μας βοήθησε να ανακτήσουμε διαφορά έξι πόντων 23-17 για να κερδίσουμε το σετ 25-18 και να προηγηθούμε με 2-0.

Στο τρίτο σετ η ομάδα μας μπήκε εντυπωσιακά και δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης. Προηγήθηκε 08-01 και έβαλε βάσεις κατάκτησης του σετ και νίκης. Η προσπάθεια της Σκωτίας έμεινε ημιτελής αφού οι διεθνείς μας ήθελαν να καθαρίσουν τον αγώνα κάτι που πέτυχαν σχετικά εύκολα, κερδίζοντας το σετ με 25-15, κερδίζοντας τον αγώνα με 3-0. Κορυφαίος του ημιτελικού ήταν ο διεθνής Στέφανος Χαριδήμου.

KΥΠΡΟΣ(Ντ. Λέτσιεφ):Αθανασίου, Λιοτατής, Ελευθερίου, Ζορπής, Χαριδήμου, Στρουγκάρεβιτς, Λίμπερο: Ευδόρου. Αλλαγές: Αναστασιάδης, Αδάμου

ΣΚΩΤΙΑ(Τ. Ντόουενς):Μακλάφιν, Ντάνλοπ, Χάρντμαν, Κάθρο, Γουόλκερ, Όλντμπέρι. Λίμπερο: Μακένζι, Αλλαγές: Αρθουρ, Λύνν, Μπράουν Διαιτητές: Κ. Τζόκα (Αλβανία) – Ρ. Ρακαζζίνι (Σαν Μαρίνο)