Τα αθλητικά νέα της Πάφου

Παφιακός πρωτάθλημα ξανά!

Create: 03/17/2018 - 14:35

Το πρωτάθλημα μετά από 12 χρόνια και τη σεζόν 2005 -06 πανηγυρίζει ο Green Air Παφιακός. Μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα αντάξιο της φήμης των δυο ομάδων η Παφιακή ομάδα μέσα σε μια κατάμεστη αίθουσα «Αφροδίτη» κέρδισε την ισάξια Ομίόνοια μετά από δυόμισι ώρες αγώνα με 3-2 σετ. Πλέον οι «γαλανόλευκοι» πανηγυρίζουν το τέταρτο πρωτάθλημα στην ιστορία τους  και ταυτόχρονα διαδέχονται μετά από μια τριετία την Ομόνοια στην κορυφή του κυπριακού βόλεϊ. Ο ι Παφίτες κέρδισαν τη σειρά των τελικών με 4-1 νίκες.

Ο τρίτος τελικός είχε εκπληκτικό ρυθμό και όλοι είδαν ένα; Γεμάτο παιχνίδι με εναλλαγές στο σκορ και πολύ σασπένς.

Καλύτερα πατούσε η Ομόνοια στην έναρξη του αγώνα  με τον Σιντιμπέ, αλλά και τον Φιλάρντι να οδηγούν την Ομόνοια και να προηγούνται οι «πράσινοι» 02-04. Ο Green  Air Παφιακός ισοφάρισε 05-05, αλλά η Ομόνοια πίεσε στο σέρβις και με Αλεξίου προηγήθηκε 05-08. Η Ομόνοια εκμεταλλεύτηκε τα πέντε συνεχή λάθη και με τον  Σιντιμπέ να στέκεται στο σέρβις έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στην ομάδα του 05-10.

Οι Παφίτες ισορρόπησαν και κατόρθωσαν να μειώσουν σε 14-15 στα μέσα του πρώτου σετ. Ο Σιντιμπέ οδήγησε την ομάδα του στο 15-18, αλλά ο Green Air Παφιακός μείωσε σε 17-18. Η Ομόνοια ήταν καλύτερη και με Φιλάρντι, Προδρόμου προηγήθηκε με 18-22. Οι «γαλανόλευκοι» επανήλθαν μείωσαν σε 21-22, αλλά η Ομόνοια ξέφυγε ξανά με  22-24, αλλά ο Σιντιμπέ τέλειωσε το σετ για την Ομόνοια σε 29 λεπτά και πήρε το προβάδισμα.

Αλλαγμένοι οι «γαλανόλευκοι»

Αλλαγμένος μπήκε στο δεύτερο σετ ο Green  Air Παφιακός και  στα πρώτα στάδια με ανεβασμένο τον Ντίας προηγήθηκε 07-02. Ένα ξέσπασμα των «πρασίνων» τους έφερε με μπλοκ του Προδρόμου στο -2  10-12.. Οι Παφίτες έλεγχαν τον ρυθμό και κατάφεραν με τον Ασπιώτη και  μπλοκ του Ευσταθίου  να προηγηθούν 12-17. Οι γηπεδούχοι αύξησαν σε 20-13 δείχνοντας ότι ήταν κοντά στο σετ ,ενώ το αποτυχημένο σέρβις του Σιντιμπέ και το μπλοκ του Παπαδόπουλου έφεραν το σκορ στο 23-16 για να τελειώσει το δεύτερο σετ 25-18 σε 29 λεπτά και τον Green Αir Παφιακό να ισοφαρίζει σε 1-1.

Παίζοντας με την υπέρ του ψυχολογία, αλλά και τη θερμή συμπαράσταση του κόσμου του ο Grren Αir  Παφιακός μπήκε ξανά εντυπωσιακά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 09-05. Οι παίκτες του Κ. Καμπερίδη με τον Χρ. Παπαδόπουλο αντέδρασαν σωστά και κρατούσαν 08-12. Ο Γάλλος σταρ της Ομόνοιας Μ. Σιντιμπέ βρήκε τις λύσεις και μείωσε για τους «πράσινους« 14-15 δίνοντας άλλη διάσταση στο σετ. Ο Green Air Παφιακός επανήλθε και με τους Τοντόροβιτς και Ευσταθίου αύξησαν σε 20-15.

Το σερί των Παφιτών συνεχίστηκε, αφού δυο αποτυχημένες επιθέσεις του Σιντιμπέ και ο Ντίας έδωσε αέρα επτά πόντων στους «γαλανόλευκους» 24-16. Ο Εβάντρο  Ντίας έδωσε τη λύση που χρειαζόταν ο Green Air Παφιακός και  έδωσε στην ομάδα του το σετ με 25-18  που έφερε την ολική ανατροπή 2-1 σετ.

Πάθος και «τριφύλλι»

Με πολύ πάθος μπήκαν οι δυο ομάδες στο τέταρτο σετ με συνέπεια να συμβαδίζουν 06-06 και 07-08 αστο πρώτο τεχνικό τάιμ – άουτ.; Ένα μικρό σερί της Ομόνοιας με αιχμή τον Φιολάρντι  της έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων 08-12.

Ο Green Air  Παφιακός συνέχισε τα λάθη δίνοντας προβάδισμα πέντε πόντων  έξι πόντων στην Ομόνοια 08-14. Ήτα φανερό ότι η ποιότητα του Σωτήρη Πετρακκίδη που μπήκε στον αγώνα< βοήθησε το «τριφύλλι». Ο Green Air  Παφιακός ανέτρεψε τα δεδομένα αφού προηγήθηκε 20-19, αλλά η Ομόνοια επανήλθε και με σωστές επιλογές πήρε το σετ με 22-25 και ισοφάρισε τον τελικό σε 2-2 σετ.

Εντυπωσιακό το τάι – μπρέικ με τους γηπεδούχους έχοντας τον αρχηγό Άνθιμο Οικονομίδη στο σέρβις να προηγούνται 02-00, αλλά η Ομόνοια με τον Αλεξίου και άσο του Σιντιμέ προηγήθηκαν  05-07. Μια άμυνα του αρχηγού Οικονομίδου έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα της Πάφου να ισοφαρίσει 07-07. Δυο «πράσινα» λάθη έδωσαν την ευκαιρία στον Green  Air Παφιακό να προηγηθεί 10-08 με πέρασμα του Ανθ. Οικονομίδη. Το τάι – μπρέικ πήρε φωτιά όταν η Ομόνοια ισοφάρισε 12-12. Ωστόσο, μια αποτυχημένη επιθετική ενέργεια του Σιντιμπέ και το πάθος των παικτών του Κ. Καμπερίδη έδωσε τους «χρυσούς» πόντους , τη νίκη με 3-2 και τον τίτλο στον Green Air  Παφιακό.

GRREN AIR ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Ντίας, Παπαδοπουλος, Ασπιώτης,  Τοντόροβιτς, Ευσταθίου, Οικονομίδης. – Λίμπερο: Αντωνίου. – Αλλαγές: Πλατρίτης, Κωνσταντινίδης.

OMONOIA(Γ. ΚΑΛΜΑΤΖΙΔΗΣ):Αλεξίου, Μπάγκρεϊ, Φιλάρντι,Προδρόμου, Σιντιμπέ, Αδάμου – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου. – Αλλαγές: Σαββίδης, Σ. Πετρακκίδης.

Δρ. Μ. Κρασιάς: «Ο καλύτερος αγώνας»

Ως τον καλύτερο αγώνα που είδαμε στα κυπριακά γήπεδα χαρακτήρισε μιλώντας στη Cytavision 5 ο πρόεδρος της ΚΟΠΕ δρ Μιχάλης Κρασιάς τον τρίτο τελικό λέγοντας ότι οι δυο ομάδες πρόσφεραν εκπληκτικό θέαμα με το αποτέλεσμα να κρίνεται στις λεπτομέρειες. Ο δρ Κρασιάς εξέφρασε την ικανοποίησή του gια την παρουσία του κόσμου λέγοντας ότι η κυπριακή πετόσφαιρα έχει υγιείς βάσεις.

«Μας άξιζε»

Μιλώντας  στο κανάλι Cytavision 5 o αρχηγός του Green Air Παφιακού Άνθιμος Οικονομίδης, καθώς και οι Άκης Ασπιώτης . Αντώνης Αντωνίου τόνισαν ότι ο τίτλος άξιζε στην ομάδα τους. Οι τρεις πετοσφαιριστές ανέφεραν ότι στόχος είναι πλέον το Κύπελλο ενώ ανέφεραν ότι η Ομόνοια ήταν ένας ισάξιος αντίπαλος.

Εξάλλου ο αρχιτέκτονας της επιτυχίας ο προπονητής Κυριάκος Καμπερίδης ανέφερε ότι η ομάδα του έπαιξε πολύ καλό βόλεϊ και κατέκτησε δίκαια το τρόπαιο. Όπως είπε. «θα προσπαθήσουμε να πάρουμε το Κύπελλο, αλλά κυρίως μας ενδιαφέρει να παίζουμε καλά».