Τα αθλητικά νέα της Πάφου

Παφιακός: Ηττήθηκε παρουσία 250 θεατων.

Create: 10/22/2017 - 03:39

Το ΑΠΟΕΛ   ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι στο «Αφροδίτη» κερδίζοντας με 2-3 σετ μετά από δυο ώρες και 50 λεπτά τον Παφιακό. Ο αγώνας ήταν εκπληκτικός και έγινε στην παρουσία 250 θεατών.  Οι «γαλαζοκίτρινοι» κόλλησαν» δεύτερη σερί νίκη και ανέβηκαν στους πέντε βαθμούς, ενώ ο Παφιακός έχει τέσσερεις.

Πολύ μεγάλο παιχνίδι έγινε στο πρώτο σετ με τις δυο ομάδες να επιδιώκουν με μανία το σετ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» κατόρθωσαν να εξασφαλίσουν τους κρίσιμους πόντους και να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 0-1 αφού κέρδισαν 23-25.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μετά από ωραίο σετ κέρδισαν με 25-20 ισοφαρίζοντας το ντέρμπι σε 1-1. To ΑΠΟΕΛ παρά την «ψυχρολουσία» του δεύτερου σετ επανήλθε και κατάφερε να κερδίσει το τρίτο με 17-25 ανακτώντας εκ νέου το προβάδισμα στο ντέρμπι με 1-2 σετ.

Στο τέταρτο σετ υπήρξε νέα αντίδραση από τον Παφιακό, ο οποίος αφού προηγήθηκε με 23-18  κέρδισε με 25-20 ισοφαρίζοντας  το ντέρμπι σε 2-2. Το σετ είχε 15λεπτη διακοπή. Το πέμπτο σετ ήταν ισοδύναμο με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ (08-07, 12-13) και το ΑΠΟΕΛ να κερδίζει τελικά με 12-15 παίρνοντας τη νίκη με 2-3 σετ και το δίποντο.

ΠΑΦΙΑΚΟΣ  (Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Κωνσταντινίδης, Παπαδόπουλος, Ασπιώτης, Τοντόροβιτς, Ευσταθίου, Οικονομίδης – Λίμπερο: Aντωνίου. – Αλλαγές: Πλατρίτης.

ΑΠΟΕΛ (Γ. ΜΕΛΚΑΣ): Βερίσιμο, Χατζηπαύλου, Λούνα, Πούλκο, Χρυσοστόμου Γ.  , Χαλλουμής – Αλλαγές: Kυπριανού.