Τα αθλητικά νέα της Πάφου

Απόδραση Παφιακού

Create: 10/29/2016 - 18:40

Η απόδραση του Παφιακού από το Λευκόθεο όπου κέρδισε το φιλόδοξο φέτος ΑΠΟΕΛ με 1-3 και η νίκη της Καπάτσος Νέας Σαλαμίνας στο προσφυγικό ντέρμπι στο «Σπύρος Κυπριανού» με 3-1 επί της Pokka ΑΕΚαραβά ξεχώρισαν από τους αγώνες της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Στον άλλο αγώνα η Ανόρθωσις κέρδισε την Ε.Ν.Παραλιμνίου δύσκολα με 3-1 σετ.

Αναλυτικά:

Με διπλό απέδρασε ο Παφιακός από το Λευκόθεο αφού κέρδισε το ΑΠΟΕΛ με 1-3 σετ παίρνοντας μια σημαντική νίκη και ταυτόχρονα βρίσκεται στην κορυφή ισόβαθμος με την Ομόνοια. Το ΑΠΟΕΛ στα κρίσιμα σημεία υστέρησε και έχασε φυσιολογικά.

Εξαιρετικά μπήκε στον αγώνα ο Παφιακός και κατάφερε να προηγηθεί με 01-05. Μια μικρή ανάκαμψη του ΑΠΟΕΛ έφερε τη μείωση του σκορ στο 07-09, αλλά το μπλοκ του Παφιακού δούλευε στην εντέλεια με συνέπεια να προηγηθεί 09-15.

Η ομάδα του Παφιακού ήταν ανώτερη και αφού αφόπλισε τα όπλα του ΑΠΟΕΛ κέρδισε το σετ με 16-25 και πήρε προβάδισμα με 0-1 στα σετ.

Το ΑΠΟΕΛ ήταν άλλη ομάδα στις αρχές του δεύτερου σετ. Η άνοδος του Κολά, αλλά και το μπλοκ έδωσε στους «πορτοκαλί» το προβάδισμα με 08-02. Κάπου εκεί ξύπνησε ο Παφιακός που μείωσε 09-06. Το ΑΠΟΕΛ ήταν πιο ομάδα στο γήπεδο και αφού βελτιώθηκε η απόδοση των Γοδόι και Γεωργίου μαζί με τα λάθη του Παφιακού ξέφυγε με 17-11. Ο Παφιακός ανέβηκε αλλά το ΑΠΟΕΛ με κορυφαίο τον Γεωργίου τέλειωσε το σετ με 25-20 και ισοφάρισε τον αγώνα σε 1-1.

Χαμένα σερβίς από ΑΠΟΕΛ

Δυναμικά μπήκε ο Παφιακός στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 00-03 και 08-11. Το ΑΠΟΕΛ αντέδρασε μείωσε στον πόντο 10-11, αλλά και πάλι ο Παφιακός έπαιξε σωστά και αύξησε σε 10-15. Τα χαμένα σερβίς του ΑΠΟΕΛ (Κολάς και Χαλλλουμής) έδωσαν αέρα στον Παφιακό που κέρδισε το σετ με 17-25 και προηγήθηκε με 1-2 σετ.

Αποφασισμένος να τελειώσει το παιχνίδι ήταν ο Παφιακός που μπήκε δυνατά και με σωστές επιλογές και πολύ καλό τον Βερίσιμο προηγήθηκε με 01-07. Η ομάδα του Γκρέσιτς βρήκε πολλές λύσεις σε αντίθεση με το ΑΠΟΕΛ με συνέπεια να προηγηθεί με 10-17 σε ένα καθοριστικό σημείο στο τέταρτο σετ.

Το ΑΠΟΕΛ πάλεψε τον αγώνα μείωσε σε 18-21 και 20-23, αλλά ο Παφιακός ήταν πιο καλός στα κρίσιμα σημεία κέρδισε το σετ με 20-25 και τον αγώνα με 1-3.

ΑΠΟΕΛ (Γ. Φιλίποφ): Γοδόι, Κολάς,, Χαλλουμής , Χάσικος, Γεωργίου, Λίμπερο: Παντελή. Βέρντι. Αλλαγές: Αβερκίου, Κυπριανού

ΠΑΦΙΑΚΟΣ (M. Γκρέσιτς): Ευσταθίου, Βερίσιμο, Σοάρες, Κωνσταντινίδης, Οικονομίδης – Λίμπερο Αντωνίου, Ασπιώτης. Αλλαγές: Ανδρέου