Τα αθλητικά νέα της Πάφου

Nίκη της Πάφου με 4-2 επί της ΑΕΛ στον «μικρό τελικό»

Create: 11/19/2018 - 00:23

Η Πάφος επικράτησε με σκορ 4-2 της ΑΕΛ σε φιλικό που έγινε στην Πέγεια και αφορούσε τον μικρό τελικό του τουρνουά Korantina Cup.

Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με αρκετές αλλαγές, με τους Κόπιτς και Κέρκεζ να κάνουν διάφορα πειράματα και να δίνουν την ευκαιρία σε αρκετούς παγκίτες και νεαρούς παίκτες.

Η ΑΕΛ παρουσιάστηκε καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο 9′ με γκολ του Μαρκόσκι μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Λεάντρο Σίλβα. Η Πάφος αντέδρασε και είχε δοκάρι στο 17′ με τον Χαριδήμου όμως ισοφάρισε στο 30′ με πλασέ του 17χρονου Σωτήρη Ζαντή.

Η ΑΕΛ κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με πλασέ του Μυτίδη στις καθυστερήσεις, μετά από ασίστ του Μαρκόσκι.

Στο δεύτερο μέρος έγιναν αρκετές αλλαγές, με την Πάφο να παρουσιάζεται καλύτερη και να ισοφαρίζει στο 64′ με τον Ράσιτς μετά από σέντρα του Φιλιώτη. Ο Ράσιτς στο 83′ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 90′ ο Ανγκούλο.

Πάφος: Μολ, Ζίβουλιτς, Ντόβμπνια, Αντωνίου, Νικίτα, Πάβελ, Ανγκούλο, Πολίτζι, Χαριδήμου, Σιμόν, Ζαντής.

Στον πάγκο: Χριστοφή, Στεφάνου, Χριστοδούλου, Φιλιώτης, Ράσιτς, Αγγελόπουλος.

ΑΕΛ: Πρότσεκ (58′ Κυριάκου), Τεξέιρα, Δ. Αβραάμ (25′ Σπύρου – 60 Φραντζής), Καζτανάγια (60′ Αντάμοβιτς), Ιρένε, Λεάντρο Σίλβα (46′ Σαββίδης), Αντρέου, Ντα Σίλβα, Τόρες, Μαρκόσκι (46′ Ρομάν), Μυτίδης (46′ Σοφοκλέους).

Στον πάγκο: Ντόσα, Τεσέιρα.