Τα αθλητικά νέα της Πάφου

(Χ)αμένη Πάφος.

Create: 12/23/2018 - 00:33

Οι πολλές χαμένες ευκαιρίες στην επανάληψη στέρησαν από την Πάφο μια μεγάλη νίκη επί του Απόλλωνα. Η Παφιακή ομάδα ήταν καλύτερη από τον αντίπαλο της και η ισοπαλία την αφήνει με πικρία. Μέτριος ο Απόλλωνας στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα έχασε άλλους δυο βαθμούς στην μάχη για τον τίτλο.

Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο, με τον Απόλλωνα να έχει την μπάλα και τις περισσότερες καλές στιγμές αλλά και η Πάφος να δημιουργεί μεγάλες ευκαιρίες για γκολ.

Οι κυανόλευκοι της Λεμεσού άνοιξαν το σκορ με τον Μάρκοβιτς στο 31 που εκμεταλλεύτηκε λάθος του Ζίβουλιτς, και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η Πάφος δεν άργησε να απαντήσει και τρία λεπτά αργότερα ισοφάρισε με κοντινό πλασέ του Νέμετς, ο οποίος στο 44ο λεπτό έχασε τεράστια ευκαιρία για να δώσει στην ομάδα του προβάδισμα όταν εξ επαφής αστόχησε προ κενής εστίας.

Στο ξεκίνημα του β ημιχρόνου, ο Απόλλωνας ήταν πολύ καλός, δημιούργησε 2-3 ευκαιρίες για να σκοράρει όμως στην συνέχεια η Πάφος ήταν η ομάδα που έφτιαξε και έχασε τις μεγάλες ευκαιρίες για γκολ με τους Ανγκούλο, Ζαχαρίου και Φιλιώτη.

Συνθέσεις:

Πάφος: Μολ, Χολτ, Λοράν (80΄ Λουλίνια), Σιρόκ, Παναγιώτου, Κουλς, Μπαγκάρντ, Ζίβουλιτς, Λελιούκιν (58΄ Ζαχαρίου), Ανγκούλο (89΄ Τσουκούντ), Νέμετς

Στον πάγκο: Πέτρου, Αντωνίου, Ράντεκ, Χριστοδούλου, Σιμόν

Απόλλωνας:  Βάλε, Πέδρο, Χάμπος, Ρομπέρζ, Βασιλείου, Μάρκοβιτς, Μπρου (46΄ Ουεντραόγκο), Σαρντινέρο, Σκέμπρι (46΄ Περέιρα), Παπουλής (65΄ Ζελάγια), Μάγκλιτσα

Στον πάγκο: Κίσσας, Σουμάχ, Βασιλειάδης, Σπόλιαριτς, Καραγιόλ, Ψύχας

Κίτρινη: Κουλς 3η