Τα αθλητικά νέα της Πάφου

Οδυνηρή ήττα μέσα στην Πάφο από την Αλκή.

Create: 03/04/2019 - 00:57

Οδυνηρή ήττα δεχθηκε στην έδρα της η Πάφος, στην πρώτη αγωνιστική της Β' φάσης του Πρωταθλήματος Cyta στο δεύτερο όμιλο με 3-0. Με τη νίκη της αυτή η Αλκή ανέβηκε στους 20 βαθμούς, έναν λιγότερο από την ομάδα της Πάφου. Η Πάφος δεν ανταποκρίθηκε στις ανάγκες ενός τόσο σημαντικού αγώνα, όπου ήταν επηρεασμένη τόσο από τις απουσιες βασικών παικτών, η κούραση φαίνεται ότι επηρέασε τους παίκτες από τα συνεχόμενα παιχνίδια, ενώ δεν είχε και επιλογές για να αλλάξει το παιχνίδι. Φαίνεται ότι το μικρό ρόστερ έχει αρνητικό αντίκτυπο στην ομάδα σε αυτή την κρίσιμη καμπή του πρωταθλήματος. Εναπόκειται στην τεχνική ηγεσία να φρεσκάρει τους παίκτες και να τους ετοιμάσει ξανά για την δύσκολη συνέχεια.  Να θυμίσουμε ότι δεν έπαιξαν οι Ράζιτς, Νέμετς, Χολτ λόγω καρτών, ενώ είναι εκτός και ο μόνιμα απόντας Κουλς.

Η Αλκή κέρδισε την Πάφο φέτος δύο φορές, ενώ ένα αναμεταξύ τους παιχνίδι έληξε ισόπαλο.

Από αυτογκόλ του Ζίβουλιτς μετά από προσπάθεια του Κάρλος η Αλκή άνοιξε το σκορ στο 28ο λεπτό, ο Φλόρες πέτυχε το 0-2 στο 41' και ο Σταύρου με πέναλτι στο 65' διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Η Πάφος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 ποδοσφαιριστές αφού ο αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας Μολ στο 88ο λεπτό.

Πάφος: Μολ, Καρώ, Zάντερ, Φόλπρεχτ, Μπανγκάρτ (62΄Πολίτσι), Ζίβουλιτς (46΄Ζαχαρίου), Σιρόκ, Λουλίνια, Ιμπραΐμ (46΄Φιλιώτης), Ανγκούλο, Ράκελς

Αλκή: Πάρντο, Κάρλος (80΄Μπανταρά), Χριστοφή, Τραΐτσέφσκι, Κυπριανού, Ακόστα (89΄Χαραλάμπους), Στάροκιν, Φλόρες, Σπόλιαριτς (91΄Γουϊκς), Μπελαμεϊρί, Σταύρου